Życiorys

Życiorys

Jerzy Fryderyk Wojciechowski
Kompozytor, doktor muzykologii, skrzypek i pianista. Jest absolwentem kompozycji Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. dr hab. Moniki Kędziory oraz muzykologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jest inicjatorem i założycielem orkiestry smyczkowej Orchestra Mixtura, która koncertuje w Polsce grając muzykę współczesną, szczególnie kompozytorów poznańskich. Kompozytor, założyciel jest również skrzypkiem w tym zespole.

Kompozytor określa swoją technikę kompozytorską mianem palimpsestu. Oznacza to, że prócz tematu, inspiracji pozamuzycznych istnieje wewnątrz utworu cytat, fragment innej kompozycji, nad którą Wojciechowski nadpisuje swoje dzieło. Motywy pobiera nie tylko z muzyki klasycznej, ale często z muzyki popularnej. Fragmenty zapożyczone możliwe są czasem do usłyszenia, lecz nie jest to regułą. Motywy innych twórców są dopasowywane tematyką, charakterem do nowej kompozycji, nie jest to nigdy przypadkowy wybór.

Utwory Wojciechowskiego wykonywane są w Polsce i za granicą.

Do największych osiągnięć kompozytorskich należą:

  • opera kameralna dla dzieci Bleee… do libretta Maliny Prześlugi-Delimaty będąca zamówieniem Teatru Wielkiego w Poznaniu
  • opera kameralna Ofelia nagrodzona dwoma nagrodami przez Teatr Wielki w Poznaniu na konkursie Metafory Rzeczywistości
  • Romek będący zamówieniem na inaugurację obchodów 60. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku
  • Erynie napisane na zamówienie orkiestry barokowej Accademia dell’Arcadia na dziesięciolecie zespołu i wykonywane podczas jubileuszowego tournée
  • opyra kameralna Tej! stworzona w gwarze poznańskiej dla Festiwalu Opera Know-How
  • Gemini skomponowane dla nowojorskiego Zodiac Trio, który to utwór został dziesięciokrotnie wykonany podczas tournée po Chinach i w Nowym Jorku
  • Bajka – Pegasos – Peirene napisane na potrzeby dwóch koncertów w New Jersey i Nowym Jorku
  • kompozycja Le conte du jambon de la Mandarine zdobyła drugie miejsce w XVII Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura
  • Proitedes wyróżnione podczas finału 58. Konkursu im. Tadeusza Bairda
  • Fäden op. 3 i Trio fortepianowe op. 4 nr 2 zamówione przez Instytut Polski w Wiedniu

Jego kompozycje grano na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna (2010, 2012, 2018), Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień (2015, 2021), X Międzynarodowym Operowym Forum Młodych (2017), a także na licznych koncertach muzyki najnowszej organizowanych w całej Polsce.

Komponuje również muzykę do filmów („Fuga D” w reżyserii Alicji Stasiak) i animacji („Gerard” reżyseria i animacja Edward Kurczewski). Muzyka Wojciechowskiego była obecna na festiwalach Nowe Horyzonty we Wrocławiu (Fuga D), Dwa Brzegi w Kazimierzu nad Wisłą (Fuga D), oraz na Festiwalu Polskich Animacji w Mińsku i Grodnie (Gerard).

Wojciechowski ma na swoim koncie dwa koncerty monograficzne (wrzesień 2012, listopad 2013). Stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego w roku 2019, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2020, Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS w roku 2021.

Wojciechowski dał się poznać jako kompozytor świetnie czujący operę, a wraz z Cicheńskim okazali się artystami nie tylko doskonale znającymi swój fach, ale także z odpowiedzialnością i empatią wykonującymi swoje zadanie.

Aleksandra Kujawiak

Wykształcenie


2010 – 2012
Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana
Paderewskiego – studia magisterskie
na kierunku kompozycja.

2007 – 2010
Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana
Paderewskiego – studia licencjackie
na kierunku kompozycja.

2018 – 2023
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza –
studia doktoranckie na kierunku
muzykologia.

2006 – 2011
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza –
jednolite studia magisterskie na kierunku
muzykologia.